Slovník internetových pojmů

 

Co je to POP3?
POP3 je protokol, který se používá pro stahování emailových zpráv ze vzdáleného serveru na lokální disk vašeho počítače. Centrum.cz poskytuje POP3 server zdarma. více na Wikipedii (externí odkaz)
Co je to IMAP4?
IMAP je protokol umožňující vzdálenou správu vaší schránky pomocí poštovních programů. Tato nadstandardní služba je podobná běžně poskytovanému protokolu POP3, poskytuje však uživatelům více možností se správou pošty. IMAP dokáže synchronizovat práci s poštou (používá příznaky – přečteno, odpovězeno, přeposláno, smazáno) i složkami (přesouvá zprávy do složek, vytváří a maže složky). více na Wikipedii (externí odkaz)
Co je to SMTP?
SMTP je protokol zajišťující správné posílání emailových zpráv od odesílatele k příjemci. Centrum.cz poskytuje SMTP server pro uživatele s velkou schránkou. více na Wikipedii (externí odkaz)
Co je to poštovní program?
Je počítačová aplikace pro práci s emaily. Jedná se například o aplikace Microsoft Outlook Express, Mozilla Thunderbird a další. Pomocí těchto aplikací můžete pracovat se svou emailovou schránkou, tedy odesílat a přijímat emaily přímo ze svého počítače doma. více na Wikipedii (externí odkaz)
Co je IP adresa?
IP adresa je identifikační číselná adresa počítače v síti internet. více na Wikipedii (externí odkaz)
Co jsou cookies?
Speciální textový soubor, který si navštívená webová stránka uloží na váš pevný disk a zapamatuje si tak něco pro budoucí použití. Tímto způsobem může fungovat např. rotování banerů, virtuální obchody, webové aplikace, přihlašovací systémy apod. více na Wikipedii (externí odkaz)
Co je to screenshot?
Snímek (náhled) obrazovky, který zaznamená aktuální obraz plochy, který je poté možné přes libovolný grafický program uložit jako obrázek. Screenshot se pořizuje pomocí klávesy „PrintScreen“ (u některých klávesnic označena pouze jako „Prt Scr“). Takto „vyfocené“ orazovky např. s chybovými hlášeními poštovních programů pomáhají k rychlejšímu vyřešení problémů, které se jinak komplikovaně popisují. více na Wikipedii (externí odkaz)
Co je to spam?
Spam je nevyžádané masově rozesílané sdělení (nejčastěji reklamní) šířené internetem. Původně se používalo především pro nevyžádané reklamní emaily, postupem času tento fenomén postihl i ostatní druhy internetové komunikace – např. diskuzní fóra, komentáře nebo instant messaging. více na Wikipedii (externí odkaz)
Co je to RSS?
RSS je technologie, která umožňuje uživatelům Internetu přihlásit se k odběru novinek z internetových stránek. více na Wikipedii (externí odkaz)